Rewolucyjny geniusz roślin Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość
Ta fascynująca książka otworzy nam drzwi do nowego zrozumienia życia na Ziemi. Sprawi, że zaczniemy nie tylko zauważać i podziwiać rośliny, ale także inspirować się stosowanymi przez nie strategiami.
Rośliny stanowią 80% masy wszystkich żywych stworzeń na naszej planecie, a jednak łatwo jest zapomnieć, że zawdzięczamy im powietrze, żywność, lekarstwa, paliwa kopalne. Są nie tylko bezcenne, ale i inteligentne: mają wyrafinowaną zdolność do zapamiętywania, uczenia się i innowacji. Dzięki swojej trwałości i elastyczności potrafią żyć w ekstremalnych warunkach, a nawet przetrwać katastrofy. Zużywają minimalne ilości energii, mają budowę modułową, rozproszoną inteligencję i nie posiadają centrum dowodzenia.
Nie ma dla ludzi lepszego wzoru do naśladowania – od architektów, inżynierów i informatyków po… polityków. To rośliny wiedzą, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.
-
Za ten zachwyt nad światem, którego nie doświadczyłam już tak dawno, składam autorowi serdeczne podziękowania, zaś jego książkę gorąco polecam.
-
Książka jest warta każdej minuty czytania, a dodatkowo otwiera drzwi, o których mogliście nie mieć pojęcia.
Drzwi do magicznego świata, znajdującego się tuż obok nas. Świata, zawierającego wskazówki i mechanizmy, które mogą pomóc nam stworzyć jeszcze lepszą rzeczywistość. -
9 rozdziałów, 9 różnych historii o roślinach, 9 lekcji o naszym życiu.
Ta książka ma jednego bohatera - rośliny. Fabułę, która zachwyca, porusza, uczy ale też straszy. Straszy, że nasza wiedza jest tak mała. -
"Rośliny pamiętają, imitują, mają niezwykłą odporność na ogień – Mancuso zbiera wszystkie ich zaskakujące cechy i przedstawia je w dziewięciu rozdziałach, traktujących nie tylko o inteligencji roślin, ale również o krótkowzroczności człowieka.
Autor Rewolucyjnego geniuszu… nie poucza i nie straszy, ale pokazuje naukowe prognozy i przykłady na pozytywne wykorzystanie mocy drzemiących w zielonych współmieszkańcach Ziemi." -
Jest to jedna wielka lekcja na temat tego, jak fascynujący jest świat szeroko pojętej flory.
-
Gdyby rośliny chciały stworzyć własne państwo i potrzebowały ambasadora, który będzie reprezentował ich dobre imię, z całą pewnością wybrałyby na to stanowisko Stefana Mancuso.
Badacz ten bowiem, jak nikt inny, potrafi bronić dobrego imienia samożywnych przedstawicieli drzewa życia. W Mądrych Książkach spotykamy go po raz drugi i z przyjemnością ogłaszam – jest to spotkanie wybitnie przyjemne i wartościowe!