Cała prawda o zwierzętach Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią… Historia obfituje w równie fantastyczne opowieści, rozpowszechniane przez największe autorytety, począwszy od Arystotelesa aż po Walta Disneya. I wciąż daleko nam do prawdziwego zrozumienia natury zwierząt.
Oglądając baraszkujące pandy czy pingwiny „trzymające się za ręce”, często doszukujemy się w nich ludzkich cech, przypisując zwierzętom np. towarzyskość czy pracowitość. Do głowy nam nie przyjdzie,że pingwiny są nekrofilami i cudzołożnikami, a łosie pijakami.
Lucy Cooke genialnie rozprawia się z mitami i nieporozumieniami na temat szkalowanych lub przecenianych zwierząt. Kolejne rozdziały ujawniają prawdę o leniwcu, sępie, żabie, hienie, bocianie, szympansie i innych przedstawicielach zwierzęcej menażerii, obalając stereotypy za pomocą dowodów naukowych.
Zaskakująca opowieść o świecie przyrody, łącząca solidną wiedzę, wybitne poczucie humoru i głęboką miłość do zwierząt.
Uwaga, po jej przeczytaniu już nigdy tak samo
nie spojrzycie na pandę czy pingwina!
-
Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Jest nie tylko ciekawa i zabawna, ale daje nam wiedzę o rzeczach bardzo istotnych dla naszej przyszłości. A do tego czyta się ją łatwo, niemal jak powieść, sama pochłonęłam ją w dwa wieczory. Jeśli nigdy wcześniej nie czytaliście książki popularnonaukowej, to bardzo dobra pozycja na początek. Ja gorąco polecam.
-
Mimo olbrzymiej wiedzy, którą wynosi się z każdej czytanej strony, książka napisana jest w sposób lekki i bardzo dostępny. Autorka nie rzuca suchymi faktami, ale opowiada wszystko w sposób dowcipny, z nutą kąśliwych uwag pod adresem dawnych uczonych opowiadających doprawdy niewiarygodne bzdury.
Nie ma tutaj trudnych naukowych pojęć, wszystko jest wytłumaczone prosto i jasno. Jednocześnie pełna jest nieznanych powszechnie informacji i spostrzeżeń.
Wielokrotnie podczas jej czytania zadawałam sobie pytanie: "Ale że co?",
i otwierałam coraz bardziej oczy ze zdumienia. -
Dla kogo jest ta pozycja? Moim zdaniem dla każdego. Można wynieść z niej na prawdę fascynującą wiedzę i bardzo miło spędzić czas podczas czytania.Te niespotykane fakty mogą być wykorzystane w wielu rozmowach jako ciekawostka. Gwarantuję, że zabłyśniecie nimi. Przetestowałam to osobiście i sprawdziło się w 100%.
-
"Cała prawda o zwierzętach" jest zdecydowanie najlepszą popularnonaukową pozycją wydaną w 2018 roku. Lekka, przyjemna, przemyślana, a przy tym wyjątkowo zabawna!
-
Przy tej lekturze trochę zapomnicie o rzeczywistości, problemach dnia powszedniego. Pośmiejecie się i będziecie szczęśliwsi wracając do obowiązków.